4 nesprávne výroky o hypotékach

Myslíte si, že všetko to, čo o hypotekárnych úveroch počujete od známych, rodinných príslušníkov, či čítate na internete, musí byť vždy pravda? Opak je však pravdou. Existujú „mýty“ o hypotékach, na ktoré je potrebné si dávať pozor. Tu sú niektoré z nich …

1. Ako dlhoročný klient v banke dostanem „naj“ podmienky

Myslieť si to môžete a je to pravda, že banky si svojho klienta veľmi vážia. No je viac ako isté, že viac úsilia budú venovať tomu, aby oslovili a hlavne získali ďalšieho respektíve ďalších klientov. Aj z toho dôvodu väčšia časť bánk ponúka práve novým klientom lepšie podmienky pre nadobudnutie hypotéky na bývanie. Nový klient predstavuje pre banku nielen novú hypotéku, ale aj ďalší bežný účet, novú pôžičku alebo aj ďalšie odporúčania.

2. Pri nesplácaní hypotéky prichádzam vždy o nehnuteľnosť

Táto alternatíva môže prísť, ale až ako posledná možnosť zo strany banky. Hlavným cieľom banky nie je za každú cenu nehnuteľnosť svojho klienta predať, no pokúsiť sa vyhľadať riešenie a v neposlednom rade aj pomôcť pri splácaní. Z toho dôvodu, ak sa u vás objavia nejaké problémy, je potrebné osloviť banku a riešiť s ňou každý problém. Malý problém, malé starosti, veľký problém, väčšie starosti.

3. Hypotéku nemôžem predčasne splatiť bez poplatku

Nemusí to byť pravda vždy a v hociktorej banke. Novelizoval sa zákon o bankách, na základe ktorého banky majú zakázané žiadať od klientov úhradu poplatkov, úrokov a iných platieb za predčasné splácanie hypotekárneho úveru. To však platí iba vtedy, ak k samotnému splateniu príde po skončení času fixácie úrokovej sadzby, či pri zmene úrokovej sadzby.

4. Žiadna hypotéka bez dokladania príjmu

V prípade, že banke nepreukážete dostatočný príjem s cieľom poskytnutia hypotéky, môžete sa so svojou žiadosťou o úver obrátiť na stavebnú sporiteľňu. Pri založení stavebného sporenia platí, že ak počas roka budete naň pravidelne prispievať istú sumu, stavebná sporiteľňa je ochotná vám poskytnúť úver. Splátka úveru bude vo výške vášho vkladu na účet stavebnej sporiteľne, no bez nutnosti dokladovania vášho príjmu.

S istotou môžeme potvrdiť, že okrem týchto existuje dnes aj ďalší rad poloprávd a mýtov o hypotekárnych úveroch. Preto si vždy overte poskytnutú informáciu u fundovaných zdrojov a až potom sa ňou riaďte. Aby sa nestalo, že sa zbytočne vzdáte niečoho, čo by ste mohli pokojne využiť aj vy a tým si zmeniť život a bývanie k lepšiemu.

Zavrieť

Mali by ste záujem o nezáväznú ponuku?

Zadajte prosím email a telefónne číslo.

    Návrat hore