
ČLÁNKY
PORADENSTVO ZDARMA 24/7 +421 944 147 991, +421 944 147 992
pssp@pssp.sk
Neplatíte pôžičky? To však nie je „naj“ riešenie!
Prestali si platiť pôžičky, či iné úvery? Zväčšujú sa vám dlhy? Ak ich nebudete riešiť, jedno je isté, že sa nevyriešia samé, ale dobehnú vás a isto sa vám to nebude páčiť. Každému, komu dĺžite, bude chcieť peniaze späť a to čo najskôr. Takže nesplácanie pôžičiek a úverov nie je riešením a vedie k záhube. Je čas urobiť krok vpred … začať splácať pôžičky a úvery …
Ak dlhujete peniaze, pôjdu po vás!
Zaťažiť sa dlhmi je veľmi ľahké. Ale riadne splácať všetky pôžičky a ďalšie úvery, je oveľa náročnejšie. Obzvlášť ak sa prihodí nepredvídateľná situácia, ktorá skomplikuje samotné splácanie. Pokiaľ ste si požičali peniaze vo forme pôžičky a upomienky budete ignorovať, všetko speje k jednému – nie však k vyriešeniu problému, ale k prehlbovaniu samotného dlhu, ba čo viac ku konečnej úhrade aj s niekoľkonásobnými úrokmi a peňažnými trestami za nedodržanie zmluvy.
Nevešajte hlavu, ale snažte sa dostať šancu na riešenie!
V prípade, že nesplácate pôžičku banke, tá vás bude upozorňovať o tom, že nedostáva od vás riadne a pravidelné splátky pôžičky upomienkami alebo krátkymi textovými správami. Pokiaľ banku informujete o aktuálnej situácii, je viac ako isté, že sa vám bude snažiť vyjsť v ústrety. Myslite na to, že banka vás nebude chcieť pripraviť za každú cenu o strechu nad hlavou alebo všetko riešiť súdom, či exekúciou. Je viac ako pravdepodobné, že sa bude snažiť o zníženie splátok (či úplného pozastavenie splátok na isté obdobie), len aby ste dostali druhú šancu na riadne splácanie pôžičky alebo úveru.
Horším prípadom je, ak pôžičku nesplácate nebankovej inštitúcii. V takomto prípade je viac než isté, že sa s vami nikto nebude baviť. „Nebankovka“ vám vyčísli celkovú dlžnú sumu a rovnako aj čas na úhradu. Pokiaľ sumu v danom časne neuhradíte, čaká vás nepríjemné vymáhanie pohľadávky alebo súd. No a to je iba kúsok od toho, aby k vám zavítal exekútor …
Je čas vstúpiť si do svedomia a zodpovedať si, či vám to stojí za to, aby ste takto riskovali svoj pokojný a bezstarostný život a zmenilo ho na neistotu, stres a doslova boj o prežitie. Pokiaľ by ste potrebovali pomôcť s oddlžením, ktoré je tiež riešením zo zúfalého stavu nesplácania pôžičiek, tu ste na správnom mieste.
© autor Juraj JG 2017
4 nesprávne výroky o hypotékach
Myslíte si, že všetko to, čo o hypotekárnych úveroch počujete od známych, rodinných príslušníkov, či čítate na internete, musí byť vždy pravda? Opak je však pravdou. Existujú „mýty“ o hypotékach, na ktoré je potrebné si dávať pozor. Tu sú niektoré z nich …
1. Ako dlhoročný klient v banke dostanem „naj“ podmienky
Myslieť si to môžete a je to pravda, že banky si svojho klienta veľmi vážia. No je viac ako isté, že viac úsilia budú venovať tomu, aby oslovili a hlavne získali ďalšieho respektíve ďalších klientov. Aj z toho dôvodu väčšia časť bánk ponúka práve novým klientom lepšie podmienky pre nadobudnutie hypotéky na bývanie. Nový klient predstavuje pre banku nielen novú hypotéku, ale aj ďalší bežný účet, novú pôžičku alebo aj ďalšie odporúčania.
2. Pri nesplácaní hypotéky prichádzam vždy o nehnuteľnosť
Táto alternatíva môže prísť, ale až ako posledná možnosť zo strany banky. Hlavným cieľom banky nie je za každú cenu nehnuteľnosť svojho klienta predať, no pokúsiť sa vyhľadať riešenie a v neposlednom rade aj pomôcť pri splácaní. Z toho dôvodu, ak sa u vás objavia nejaké problémy, je potrebné osloviť banku a riešiť s ňou každý problém. Malý problém, malé starosti, veľký problém, väčšie starosti.
3. Hypotéku nemôžem predčasne splatiť bez poplatku
Nemusí to byť pravda vždy a v hociktorej banke. Novelizoval sa zákon o bankách, na základe ktorého banky majú zakázané žiadať od klientov úhradu poplatkov, úrokov a iných platieb za predčasné splácanie hypotekárneho úveru. To však platí iba vtedy, ak k samotnému splateniu príde po skončení času fixácie úrokovej sadzby, či pri zmene úrokovej sadzby.
4. Žiadna hypotéka bez dokladania príjmu
V prípade, že banke nepreukážete dostatočný príjem s cieľom poskytnutia hypotéky, môžete sa so svojou žiadosťou o úver obrátiť na stavebnú sporiteľňu. Pri založení stavebného sporenia platí, že ak počas roka budete naň pravidelne prispievať istú sumu, stavebná sporiteľňa je ochotná vám poskytnúť úver. Splátka úveru bude vo výške vášho vkladu na účet stavebnej sporiteľne, no bez nutnosti dokladovania vášho príjmu.
S istotou môžeme potvrdiť, že okrem týchto existuje dnes aj ďalší rad poloprávd a mýtov o hypotekárnych úveroch. Preto si vždy overte poskytnutú informáciu u fundovaných zdrojov a až potom sa ňou riaďte. Aby sa nestalo, že sa zbytočne vzdáte niečoho, čo by ste mohli pokojne využiť aj vy a tým si zmeniť život a bývanie k lepšiemu.
©autor Juraj JG 2017
Tipy, ako úspešne predať nehnuteľnosť
Na to, aby ste úspešne predali svoju nehnuteľnosť, je potrebné ovládať viacero zásad, ktorými je potrebné sa riadiť. Nikdy nepodceňujte tento proces, pretože by sa vám to mohlo vypomstiť. Dodržte nasledovných pár krokov a uvidíte, ako rýchlo a predovšetkým úspešne sa vám podarí predať aj tú vašu nehnuteľnosť …
1. Postup pri predaji
Je jedným z kľúčových momentov, akú metódu, či postup respektíve spôsob predaja uprednostníte. Máte na výber buď predaj vo vlastnej réžii, s pomocou realitnej kancelárie alebo nakoniec priamym výkupom (spoločnosťou, ktorá sa takýmito službami zaoberá a odkúpi vašu nehnuteľnosť bez nutnosti zadávania inzerátov, riešenia úverov, či obhliadok). Práve posledná možnosť predstavuje veľmi rýchlu možnosť predaja svojej nehnuteľnosti a rýchleho nadobudnutia hotovosti.
2. Stanovenie správnej „predajnej“ ceny
Rovnako ako prvý bod, aj tento je jedným z kľúčových. V tomto smere je dôležité stanoviť správnu cenu, či už svojpomocne podľa cudzích inzerátov alebo pomocou agentúry. Vždy konajte rozvážte a cenu stanovujte na základe priemeru viacerých najlacnejších ponúk. Objektívnosť je prvoradá a porovnávať treba porovnateľné a všetky reálne atribúty …
3. Príprava nehnuteľnosti
Skôr ako všetko nafotíte, je potrebné upratať, umyť a dať do poriadku. Fotografie predávajú a sú rovnako rozhodujúce.
4. Primeraná propagácia
Bez propagácie to bude ťažké. Zvoľte tú najlepšiu metódu, hlavne viac spôsobov propagácie, napríklad na internete, sociálnej sieti a tiež formou tlačenej inzercie.
5. Prevod nehnuteľnosti
V rámci tohto kroku prebieha vypracovanie jednak kúpnej zmluvy, zloženie kúpnej ceny, podanie návrhu na kataster nehnuteľností, sledovanie priebehu konania v katastri a nakoniec aj získanie nového listu vlastníctva a prevod nehnuteľností.
6. Prevzatie nehnuteľnosti
Ide o posledný krok, v rámci ktorého sa uskutoční odovzdanie predávanej nehnuteľnosti novému vlastníkovi. Zdokumentované to je v takzvanom preberacom protokole.
V tomto smere je potrebné ešte pripomenúť jednu vec a to ohlásenie zmeny alebo zániku daňovej povinnosti do 30 dní príslušnému správcovi dane odo dňa vzniku samotnej zmeny.
Ak potrebujete vedieť viac o rýchlom a úspešnom predaji svojej, či inej nehnuteľnosti, s naším tímom to bude jednoduchšie, rýchlejšie a bez starostí …
© autor Juraj JG 2016
Dlhá alebo krátka doba splatnosti úveru?
Pri pravidelnom plánovaní osobného či rodinného rozpočtu určite počítate so sumou na splátku úveru. Na základe toho, koľko financií mesačne odchádza na splátky, sa pohybujú vaše ďalšie položky na život. Splácate úver dlhší čas po malých čiastkach alebo krátko po splátkach vyšších? Pozrime sa na tieto dve možnosti trochu kritickejšie.
Fanúšikovia kratšej doby splatnosti úveru si pochvaľujú pomerne rýchlu splatnosť úveru, ktorý vás ťaží. Počas celkom kratšej doby splácania dlhu sa tiež znižuje riziko nepredvídateľných okolností, akými môžu byť ťažké ochorenie, strata zamestnania, odcudzenie majetku či iné ťažkosti, ktoré by vám mohli sťažiť splácanie krátkodobého úveru. Krátka doba splatnosti úveru je charakteristická rýchlym obdobím splácania, a teda aj vyššími mesačnými splátkami. Ťažoby sa môžete zbaviť nielen rýchlejšie, ale môžete aj podstatnú časť financií ušetriť. Ako? Úver môžete jednoducho preplatiť viac alebo menej. Ak skrátite splatnosť úveru a ponecháte vyššiu čiastku mesačnej splátky, tak pri rovnakej úrokovej sadzbe preplatíte úver menej, ako keby ste splátku znížili, no predĺžili jej splatnosť pri rovnakej úrokovej miere.
V prípade dlhej doby splatnosti úveru si môžete síce splátky znížiť, no musíte automaticky predĺžiť dobu splácania dlhu. Znamená to nielen viac rokov zadlženia, ale aj pomerne vyššie preplatenie daného úveru. Ak budeme realisti a predpokladáme, že sa môže vo vašom živote niečo vyskytnúť, čo by negatívne ovplyvnilo váš mesačný rozpočet, dlhšia doba splácania úveru je potom taktiež horší variant. Vzhľadom na dlhší čas splácania sa taktiež vytvára viac priestoru na prípadné neočakávané zásahy do finančného rozpočtu (choroba, strata zamestnania, dlhodobé ťažké zdravotné postihnutie). Na druhej strane, vďaka zníženiu mesačnej splátky máte väčší priestor manévrovať pod svojim finančným stropom počas mesiaca. Je však len na vás, čo si môžete dovoliť a čo je na vás už príliš nákladné.
Otázok pred podpísaním doby splatnosti úveru je viacero. Len vy sa musíte rozhodnúť, či pôjdete cestou rýchlejšieho a v konečnom dôsledku aj lacnejšieho spôsobu splatenia úveru, alebo sa poistíte, síce preplatíte, ale budete zvládať plniť si svoje mesačné povinnosti ako dlžník.
© autor pssp.sk
Aký dopad majú dlhy na osobný život?
Máte finančné problémy? Obávate sa exekúcie, nesplácaného úveru. Máte pocit, že vás vymáhanie pohľadávok neminie? Aj toto môže byť jeden z problémov zadlženého človeka. Prečítajte si, aký dopad majú dlhy vo vašom živote. Napriek všetkým negatívam je vždy cesta, ako sa dostať aj z toho najhoršieho.
Vymáhanie pohľadávok
Ak dôjde k exekučnému konaniu, viete, že je zle. Exekúcia nie je ničím príjemným a neželáme nikomu, aby jej kedykoľvek čelil. Časté stretnutia s exekútormi, naliehanie na splácanie, obhliadky majetku a hlavne veľký stres a bezradnosť. Ak sa však stane, že prestanete byť schopný splácať dlh z rôznych príčin, môžete sa na nás obrátiť. Veríme, že cesta sa vždy nájde. Preto ponúkame také služby, ktoré Vám uľahčia život. Pozrite si referencie od našich klientov a rozhodnite sa sami.
Dlh sa dedí
Áno, čítate správne. Tak ako po zosnulom dedia pozostalí majetok, preberajú aj jeho pohľadávky. Nadobúdanie dedičstva sa riadi Občianskym zákonníkom a dediť môžete na základe závetu alebo zákona, prípadne kombináciou oboch spomenutých. Dedič zodpovedá za zosnulého (poručiteľove) dlhy do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva. Nenechajte, aby vaše prípadné pohľadávky prepadli do rúk vašich známych. Dopomôžeme Vám k zodpovednému gazdovaniu. Buďte Vašej rodine príkladom.
Strata majetku proti vlastnej vôli
Nesplácaná pôžička vedie mnohokrát k exekúciám a tie zas k odobratiu majetku. Nikto nechce prísť o to, čo mu patrí. O to viac, ak ide o dom alebo akúkoľvek nehnuteľnosť, do ktorej ste investovali peniaze, čas a svoje mozole. Takáto téma býva obzvlášť citlivá. Máme skúsenosťami s klientmi, ktorí podobným problémom čelili. Dôležité je nevzdávať sa a bojovať za to, čo vám patrí. Pre mnohých býva vymáhanie pohľadávok zdrvujúcim procesom. Ale so silnými partnermi dokážete zvládnuť aj takúto situáciu.
Neustály stres
Exekúcia, nesplácaný úver, príliš krátka splatnosť úveru z banky a iné problémy, s ktorými sa môžete vo finančnom svete stretnúť. Je toho mnoho, čomu počas svojho života čelíte. Finančný tlak býva na dlžníkov obrovský. Neustály stres sa môže podpísať na partnerské či medziľudské vzťahy na dlhý čas. Ak nie ste voči stresu odolný, myslite už teraz na prípadnú finančnú poistku. Zariaďte sa tak, aby ste s financiami vyšli aj vtedy, ak príde do vašich peňaženiek menšia víchrica. Upokojíte tak nielen seba, ale aj vašu rodinu.
© autor pssp.sk
Zbavte sa exekúcie natrvalo
Dostali ste sa do ťažkej životnej situácie a hrozí Vám exekúcia? Nesplácaná pôžička je problémom mnohých domácností. Ak máte nejaký dlh a neviete sa ho zbaviť, nezúfajte. Stále sú tu odborníci, ktorí Vám vedia pomôcť.
Jednou z účinných riešení môže byť oddlženie nehnuteľnosti. Ak ste majiteľom akejkoľvek nehnuteľnosti a hrozí Vám vymáhanie, obráťte sa na nás. Vieme od Vás odkúpiť akýkoľvek majetok za trhovú cenu s právom doživotného užívania pre Vás. Disponujeme širokým tímom profesionálov, ktorí vedia, ako sa s finančnými prekážkami popasovať. Na oddlženie nehnuteľnosti sú potrebné dve základné veci: schopný tím a kompletnú dokumentáciu, kde nájdeme všetky potrebné informácie ako výška úveru, splatnosť úveru z banky a mnohé ďalšie veci potrebné pre našu prácu.
Ponúkame notársky overenú prácu, ktorá Vám uľahčí bežné dni. Proces oddlženia nehnuteľnosti začína dôkladnou analýzou Vašej finančnej situácie. Prejdeme si všetky možnosti ohľadom Vašej situácie. Spracujeme návrh na oddlženie nehnuteľnosti, ktorý podáme za Vás. Staráme sa o kompletný servis. Snažíme sa uľahčiť život každému klientovi. Konsolidácia dlhov býva obzvlášť náročný proces. Vymáhanie dlhov nie je pre dlžníka ani zďaleka jednoduché. Preto sa na nás môžete spoľahnúť v každej situácii. S klientmi prekonzultujeme každý detail a predostrieme všetky možnosti, ktoré mu uľahčia finančnú situáciu.
Ak bude oddlženie schválené, nič nám nestojí v ceste, aby sme vyrovnali Váš dlh. Predstavte si život bez neustále narastajúcich dlhov. Práve solidarita a veľmi zlé dopady exekúcie na osobný život nás doviedli na cestu pomáhania ľuďom v núdzi. Nechajte si právne poradiť od odborníkov. Prvá solidárna spoločnosť predstavuje záruku kvality vo finančnom poradenstve.
© autor pssp.sk
Odporúčanie NBS č. 1/2014 zo 7.októbra 2014 v oblasti politiky obozretnosti na makro-úrovni k rizikám spojeným s vývojom na trhu retailových úverov
Odporúčania sa týkajú všetkých bánk, stavebných sporiteľní a pobočiek zahraničných bánk. Vo všeobecnosti sú predmetom odporúčaní úvery poskytnuté fyzickým osobám s výnimkou úverov na podnikanie, rozsah aplikácie jednotlivých odporúčaní na rozličné typy úverov (úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, nezabezpečené úvery, medziúvery, stavebné úvery) je však rôzny. Odporúčania sa nevzťahujú na kreditné karty a prečerpania bežných účtov. Cieľom odporúčaní je nadviazať na existujúce fungujúce interné systémy a metodiku riadenia rizika v bankách, nie ich náhrada novým systémom. Termín implementácie jednotlivých odporúčaní je rôzny. Niektoré odporúčania by banky mali implementovať od 1. novembra 2014, príp. od 1. marca 2015, pri iných je implementácia postupná v priebehu roka 2015. Detailnejšie informácie sú uvedené priamo pri jednotlivých odporúčaniach. NBS bude vykonávať priebežné hodnotenie plnenia jednotlivých odporúčaní. Prvé hodnotenie bude vykonané v priebehu druhého štvrťroka 2015.
Obmedzenie úžerníckych úrokov
Vláda svojím nariadením obmedzila maximálnu možnú výšku úrokov. V prípade, že si od 1.6.2014 požičiate peniaze formou spotrebiteľského úveru od nebankovky, odplata za poskytnutie finančných prostriedkov spotrebiteľovi nesmie prekročiť dvojnásobok RPMN. (na účely vypočítania najvyššej možnej RPMN sa použije priemerná hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov bánk a pobočiek zahraničných bánk pre jednotlivé typy poskytnutých spotrebiteľských úverov – teraz je to približne 30%)
V prípade ak si požičiate peňažné prostriedky, ktorých suma nepresiahne 100 EUR, alebo pôjde o pôžičku na obdobie menej ako 3 mesiace je najvyššia prípustná výška odplaty zo sumy zmluvne dohodnutých peňažných prostriedkov 30 % ročne.
Pri lízingu je limit o niečo vyšší – tu môže byť až 2,5 -násobok priemernej RPMN
Tento limit sa bude každé tri mesiace meniť podľa úrokov bank.
Veritelia
Dňa 1. apríla 2015 nadobúda účinnosť novela zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, podľa ktorej dohľad nad týmito subjektmi vykonáva NBS. Jednou zo zmien, ktorá vyplýva z novely zákona, je zavedenie nového povoľovacieho konania NBS na poskytovanie spotrebiteľských úverov v neobmedzenom alebo len v obmedzenom rozsahu, alebo len na poskytovanie iných úverov a pôžičiek spotrebiteľom.
Zásadnou požiadavkou je preukázanie systému na posudzovanie platobnej schopnosti klientov a systému na poskytovanie týchto úverov vrátane postupov pri riešení nesplácania poskytnutého úveru a postupov pri vybavovaní reklamácií. Súčasní poskytovatelia spotrebiteľských úverov a iných úverov mohli (na základe evidencie v Registri veriteľov a v podregistri veriteľov) poskytovať úvery najneskôr do 31. augusta 2015, kedy tento register zanikol.
Dôchodkove poistenie zamestnancov
Frankfurt, 26. január 2016 – Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA) dnes informoval o výsledkoch záťažových testov dôchodkového poistenia zamestnancov v Európskej únii. Cieľom záťažových testov bolo vytvoriť komplexný obraz o heterogénnom európskom zamestnaneckom dôchodkovom poistení; otestovať odolnosť dávkovo definovaných a hybridných dôchodkových systémov voči nepriaznivému vývoju na trhu a rastúcej predpokladanej dĺžke života; identifikovať potenciálne slabé miesta príspevkovo definovaných dôchodkových systémov; ako aj odhaliť oblasti, na ktoré sa v budúcnosti musí dohľad zamerať.
Na teste sa zúčastnilo sedemnásť krajín Európskeho hospodárskeho priestoru, v ktorých má sektor zamestnaneckého dôchodkového poistenia významný podiel s viac ako 500 miliónmi EUR v aktívach.
Aby bolo možné rôznorodé výsledky testov porovnať, orgán EIOPA vypracoval spoločnú metodiku využívajúcu hodnotenie aktív a pasív konzistentné s trhom. Zároveň vykonal hodnotenie na základe národných bilancií.
Dávkovo definované a hybridné dôchodkové systémy preukázali relatívnu odolnosť voči permanentnému poklesu miery úmrtnosti o 20 %. Zároveň sa ukázali byť citlivejšie na náhly pokles úrokových sadzieb a rast miery inflácie (na základe spoločnej metodiky) a na prudký pokles cien aktív (podľa hodnotenia na základe národných bilancií).
Satelitný modul pre príspevkovo definované dôchodkové systémy naznačil, že výšku dôchodkov vo veľkej miere ovplyvňuje dĺžka času, ktorý zostáva účastníkom dôchodkového plánu do odchodu do dôchodku. Najstarší členovia dôchodkového plánu majú najvyššiu hodnotu dôchodku a najkratší čas na oživenie dôchodkov po predchádzajúcom znížení cien aktív. Na dôchodky najmladších účastníkov plánu najviac vplýva dlhodobo nízka miera návratnosti aktív.
Gabriel Bernardino, predseda EIOPA, povedal: „Záťažové testy dôchodkového poistenia zamestnancov boli prvou skúškou tohto druhu vykonanou na úrovni Európskej únie. Tieto testy pomohli prehĺbiť poznatky orgánov dohľadu o vplyve, aký môžu mať rôzne budúce krízové scenáre na odolnosť dôchodkových plánov.
Keďže pasíva dôchodkových plánov majú výrazne dlhodobý charakter, dôležitá je pripravenosť režimov dohľadu riešiť takéto riziká transparentne, či už prostredníctvom primeraného obdobia na oživenie, uplatňovania systémov ochrany dôchodkov, vyšších príspevkov, alebo mechanizmov upravujúcich dávky.
Treba však pokračovať v práci, aby sme mohli analyzovať, ako dlhodobé nepriaznivé podmienky na trhu ovplyvnia správanie prispievateľov a aký budú mať vplyv na finančnú stabilitu a reálnu ekonomiku.
EIOPA v plnej miere podporuje konvergenciu dohľadu aj v oblasti zamestnaneckých dôchodkov.“
Správa o výsledkoch prvých záťažových testov dôchodkového poistenia zamestnancov v EÚ (v anglickom jazyku).
Poznámky pre editorov:
IORP je inštitúcia zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia, ktorej úlohou je zaistiť dôchodkové dávky súvisiace so zamestnaneckými aktivitami na základe dohody alebo zmluvy.
Dávkovo definovaný dôchodkový systém (DB) je dôchodkový plán, ktorý garantuje konkrétnu výšku dôchodkových dávok pre každého účastníka systému.
Príspevkovo definovaný dôchodkový systém (DC) je dôchodkový plán, do ktorého prispieva primárne účastník systému, pričom zamestnávateľ poskytuje príspevok v rovnakej výške.
Hybridný dôchodkový systém obsahuje prvky oboch predchádzajúcich dôchodkových plánov.
Záťažových testov sa zúčastnilo 17 krajín: Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Nemecko, Dánsko, Island, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo. Island sa na testoch zúčastnil dobrovoľne a Fínsko, ktoré presahuje hranicu 500 mil. EUR, sa nezúčastnilo vzhľadom na zanedbateľný význam poistného trhu IORP v porovnaní so štátnym dôchodkovým systémom. Celkový počet zúčastnených dôchodkových systémov zahŕňa 140 dávkovo definovaných/hybridných systémov (pričom Írska vzorka sa modeluje ako jednozložková IORP) a 64 príspevkovo definovaných systémov. Vo všetkých krajinách okrem Spojeného kráľovstva účasť prekročila 50 % celkových aktív alebo účastníkov príspevkovo definovaných systémov.
DB/hybridný modul záťažových testov obsahoval tieto zložky:
Scenár nepriaznivého vývoja na trhu 1 – pokles cien aktív, úrokových sadzieb a miery inflácie
Scenár nepriaznivého vývoja na trhu 2 – pokles cien aktív a úrokových sadzieb a nárast miery inflácie
Scenár nárastu dĺžky života – 20 % pokles miery úmrtnosti
Satelitný scenár DC systémov rozlišoval medzi vplyvom na príjmy účastníkov plánu, ktorí mali do odchodu do dôchodku 35, 20 a 5 rokov, a obsahoval tieto zložky:
dva scenáre so šokmi v cenách aktív
dva scenáre s nízkymi výnosmi
jeden scenár s nárastom dĺžky života
Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA) bol zriadený 1. januára 2011.
EIOPA je súčasťou európskeho systému finančného dohľadu pozostávajúceho z troch európskych orgánov dohľadu, vnútroštátnych orgánov dohľadu a Európskeho výboru pre systémové riziká. Je to nezávislý poradný orgán Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie.
Medzi základné zodpovednosti EIOPA patrí podpora stability finančného systému, transparentnosti trhov a finančných produktov, ako aj ochrana poistníkov, účastníkov dôchodkového systému a oprávnených osôb.
© zdroj EIOPA
Bankovky a mince
V druhom polroku 2015 bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 1 046 kusov falzifikátov eurových bankoviek. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je počet zadržaných falzifikátov približne o jednu tretinu nižší.
Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť.
Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením.
V druhom polroku 2015 bolo na území Slovenska zadržaných 854 kusov falzifikátov eurových mincí, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pokles približne o 30 %. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mince v nominálnej hodnote 2 eurá (66,9 %).
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.
Jednoduchý spôsob overovania pravosti eurových mincí.
© autor Martina Solčányiová
hovorkyňa NBS
Novela Obchodného zákonníka
V súvislosti s novelou obchodného zákonníka, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť 1.1.2015 sa chystá pre podnikateľov viacero zmien. V súlade s pripravovaným návrhom by bolo možné zriadiť s.r.o. so základným imaním len 1 euro, avšak takúto spoločnosť budú čakať viaceré obmedzenia a povinnosti.
-Spoločnosti by sa mali deliť do dvoch košov – jedny so základným imaním menej ako 25 000 EUR a druhé so základným imaním aspoň 25 000 EUR. Spoločnosť so základným imaním menej ako 25 000 EUR bude musieť na všetkých obchodných dokumentoch uvádzať výšku základného imania a rozsah jeho splatenia.
-Zavádza sa taktiež pojem spoločnosť v ,,kríze“. Znamená to, že hodnota záväzkov takejto spoločnosti bude väčšia ako hodnota jej majetku. Zákon uvádza, že na to aby bola spoločnosť v kríze pomer vlastného imania a záväzkov nedosahuje aspoň štyri ku sto.
-V súvislosti s týmto stavom sa ukladá podnikateľovi viacero povinností, napr. zostavovanie mimoriadnej účtovnej závierky ku koncu každého mesiaca. V prípade s.r.o. so základným imaním jedno euro je teda predpoklad, že takáto spoločnosť bude automaticky v kríze.
-Rovnako vyplatenie zisku v jednoeurovej s.r.o. bude možné, len ak zisk po zdanení dosiahne sumu nad 7500 EUR.
-obmedzenie počtu spoločníkov takejto spoločnosti na troch spoločníkov.
-obmedzí sa možnosť vracať pôžičky zo strany spoločnosti spoločníkom. Ak teda spoločník poskytne spoločnosti finančné prostriedky na rozbehnutie, spoločnosť ktorá bude v ,,kríze” mu ich nebude môcť vrátiť.
© zdroj NBS