Dlhá alebo krátka doba splatnosti úveru?

Pri pravidelnom plánovaní osobného či rodinného rozpočtu určite počítate so sumou na splátku úveru. Na základe toho, koľko financií mesačne odchádza na splátky, sa pohybujú vaše ďalšie položky na život. Splácate úver dlhší čas po malých čiastkach alebo krátko po splátkach vyšších? Pozrime sa na tieto dve možnosti trochu kritickejšie.

 Fanúšikovia kratšej doby splatnosti úveru si pochvaľujú pomerne rýchlu splatnosť úveru, ktorý vás ťaží. Počas celkom kratšej doby splácania dlhu sa tiež znižuje riziko nepredvídateľných okolností, akými môžu byť ťažké ochorenie, strata zamestnania, odcudzenie majetku či iné ťažkosti, ktoré by vám mohli sťažiť splácanie krátkodobého úveru. Krátka doba splatnosti úveru je charakteristická rýchlym obdobím splácania, a teda aj vyššími mesačnými splátkami. Ťažoby sa môžete zbaviť nielen rýchlejšie, ale môžete aj podstatnú časť financií ušetriť. Ako? Úver môžete jednoducho preplatiť viac alebo menej. Ak skrátite splatnosť úveru a ponecháte vyššiu čiastku mesačnej splátky, tak pri rovnakej úrokovej sadzbe preplatíte úver menej, ako keby ste splátku znížili, no predĺžili jej splatnosť pri rovnakej úrokovej miere.

 V prípade dlhej doby splatnosti úveru si môžete síce splátky znížiť, no musíte automaticky predĺžiť dobu splácania dlhu. Znamená to nielen viac rokov zadlženia, ale aj pomerne vyššie preplatenie daného úveru. Ak budeme realisti a predpokladáme, že sa môže vo vašom živote niečo vyskytnúť, čo by negatívne ovplyvnilo váš mesačný rozpočet, dlhšia doba splácania úveru je potom taktiež horší variant. Vzhľadom na dlhší čas splácania sa taktiež vytvára viac priestoru na prípadné neočakávané zásahy do finančného rozpočtu (choroba, strata zamestnania, dlhodobé ťažké zdravotné postihnutie). Na druhej strane, vďaka zníženiu mesačnej splátky máte väčší priestor manévrovať pod svojim finančným stropom počas mesiaca. Je však len na vás, čo si môžete dovoliť a čo je na vás už príliš nákladné.

 Otázok pred podpísaním doby splatnosti úveru je viacero. Len vy sa musíte rozhodnúť, či pôjdete cestou rýchlejšieho a v konečnom dôsledku aj lacnejšieho spôsobu splatenia úveru, alebo sa poistíte, síce preplatíte, ale budete zvládať plniť si svoje mesačné povinnosti ako dlžník.

Zavrieť

Mali by ste záujem o nezáväznú ponuku?

Zadajte prosím email a telefónne číslo.

    Návrat hore